ΕΚΤΑΚΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
Ξεκινώντας από τις ιστορίες του θεού Διόνυσου και του Ηρακλή και προχωρώντας στον Μέγα Αλέξανδρο και τα Ελληνιστικά βασίλεια της Ασίας και επεκτείνοντας μέχρι τη σύγχρονη εποχή με την άφιξη το 1949 στην Τασκένδη (πρωτεύουσα του Ουζμπεκιστάν) 12.000 Ελλήνων μαχητών του Δημοκρατικού Στρατού που διέφυγαν από έναν φρικιαστικό εμφύλιο πόλεμο, πάντα υπήρχε μια ελληνική παρουσία στην Ασία. Η Ελληνική Κοινότητα της Τασκένδης σήμερα έχει απομείνει μόνο ένα μικρό κομμάτι από τους χιλιάδες που έφτασαν και έχτισαν νέες ζωές το 1949, αλλά αναβιώνει και έχει μια νέα ζωτικότητα. Επανασυνδέεται με την ελληνική του ταυτότητα καθώς προσπαθεί να επανασυνδεθεί με την κληρονομιά και τις πολιτιστικές του ρίζες. Οι προοπτικές και οι προκλήσεις μπορεί να είναι τεράστιες, αλλά είναι αποφασισμένη να γίνει ένας ακμάζων φάρος του Ελληνισμού της Διασποράς.