Οι μακροχρόνιες σπουδές- γνώση-εξειδίκευση- πείρα, η εξασκημένη ευφυία, η αποδεδειγμένη συνέπεια, η αποτελεσματικότητα, η δημιουργικότητα, η καινοτομία και όλα τα παρεμφερή, που ήταν τα εργαλεία της επιβίωσης της κοινωνίας, από την αυγή της ιστορίας και χαρακτηρίζαν κάθε χρήσιμο, νοήμονα, σεβαστό ενήλικα, ΔΕ ΜΕΤΡΟΥΝ ΠΛΕΟΝ!
Σήμερα μετρούν η «εγγύτητα», οι «σχέσεις», η κομματική «ταυτότητα», η «υπακοή», η πολιτική «πίστη», η «ευελιξία», η αμετροέπεια και όλα τα συναφή!
Αυτά είναι τα «προσόντα» της νέας εποχής, στα οποία (πρέπει να) εξασκούνται οι «φερέλπιδες» πολίτες !
O tempora, o mores!
![Alex Athans](https://secure.gravatar.com/avatar/67aaaa98b0705187890a2c9ea632decd?s=96&r=g&d=https://thegreeks.com.au/wp-content/plugins/userswp/assets/images/no_profile.png)